Powered by Smartsupp
	
/home/demanovarezort/live/wp-content/themes/demanova/header.php:176:boolean true
Rezervovať

3 +1 najzaujímavejších turistických trás na Liptove

3 +1 najzaujímavejších turistických trás na Liptove

V regióne Liptov nájdete približne 50 turistických chodníkov v celkovej dĺžke takmer 11 200 km. Nachádzajú sa v Západných Tatrách (časť Národného parku Vysoké Tatry), v Národnom parku Nízke Tatry, v Národnom parku Veľká Fatr a a v Chočských vrchoch.

Ak máte radi turistiku, pozrite si 3 turistické trasy na Liptove, ktoré sme si pre vás pripravili v tomto článku (a pridávame aj 1 extra tip). Na dovolenke na Liptove aj v Demänovskej doline sa vám môžu hodiť. Navyše, vhodné sú aj pre menej zdatných turistov a rodiny s malými deťmi.

 

1. Náučný chodník Prosiecka a Kvačianska dolina.  

Prosiecka dolina a Kvačianska dolina patria medzi najobľúbenejšie turistické ciele Liptova a zároveň najkrajšie doliny celého Slovenska. Prevýšenie je len 319 m a obtiažnosť veľmi mierna. Celodenná túra je nenáročná a zvládnu ju aj rekreační turisti a deti, no je pomerne dlhá a celkovo meria až 16,5 km. Ak ste naozaj len rekreační turisti (či skôr neturisti) alebo je to vaša úplne prvá túra s malými deťmi, odporúčame vydať sa len na časť tejto túry – do Kvačianskej doliny.

Náučný chodník Prosiecka a Kvačianska dolina je národná prírodná rezervácia. Východzím miestom je dedina Prosiek. Začiatok trasy sa vyznačuje pestrosťou. Nájdete tu vysoké skalné steny, vodopády a ďalšie prírodné krásy. Pôsobivé sú Vráta – vstup do Prosieckej doliny, ktorý je tvorený dvoma skalnými stenami stojacimi oproti sebe.

Dominantami Kvačianskej doliny sú verejnosti prístupné dva vodné mlyny. Nachádzajú sa v časti Kvačianskej doliny s názvom Oblazy. Miesto je ideálne na prestávku na obed a kvôli fotogenickým mlynom a scenérii určite odporúčame aj fotoprestávku.

Celá Prosiecka a Kvačianska dolina sú nádherné, s očarujúcou prírodou a výhľadmi, ktoré stojí za to vidieť. Ak by ste si mali vybrať len jeden jediný turistický cieľ na Liptove, odporúčame práve Kvačiansku dolinu.

 

2. Ploská

Na turistike na Liptove je krásne to, že nemusíte podávať veľký výkony, zdolávať obrovské prevýšenia a štverať sa na skalnaté štíty ako to poznáte z Vysokých Tatier. Veď turistika môže byť aj pohodová, nenáročná, skôr prechádzková a vyhliadková. 

Tipom na menej náročnú trasu ideálnu pre rodiny s deťmi je Ploská (1 532 m n.m.) vo Veľkej Fatre. Východiskovým bodom je dedina Liptovské Revúce. Celková dĺžka trasy má 11 km a prevýšenie 820 m ak pôjdete po žltej, najjednoduchšej trase.

Po trase vás čakajú lúky posiate kvetmi, pasienky, salaš aj ovečky, čo sa najmä deťom bude rátať. Z Ploskej sa vám naskytne skvelý výhľad na ďalšie vrchy Čierny kameň a Rakytov.

3. Rozhľadňa na Ostredku

Ak máte ubytovanie na Liptove či priamo v Demänovskej doline a túžite vidieť krásy Demänovskej doliny z inej perspektívy, navštívte rozhľadňu na Ostredku.

Rozhľadňu nájdete na mieste, odkiaľ máte krásy nízkotatranskej prírody ako na dlani. Dvojposchodová rozhľadňa je vysoká približne 7 m. Vďaka ideálnej polohe vás z každej strany uchvátia krásne výhľady, panorámy aj najznámejšie kopce Chopok a Ďumbier. Rozhľadňa je miesto, ktoré stojí za to navštíviť v každom ročnom období.

Rozhľadňu zbadáte už od záchytného parkoviska v Jasnej – časť Biela Púť. Od parkoviska sa vydáte po žltej turistickej značke, ktorá vedie cez celý hrebeň Ostredka. Veľmi miernym tempom sa k rozhľadni dostanete asi za 20 – 30 minút.

Ak by ste si prechádzku tatranskou prírodou chceli predĺžiť, môžete pokračovať po žltej turistickej značke, ktorá vás privedie k pamätníku SNP, symbolickému cintorínu a ďalším zaujímavým miestam. 

Môže sa vám páčiť: Ubytovanie Demänovská dolina – kúsok od Jasnej a Demänovskej doliny sa nachádza ekologický a baby friendly Demänová rezort. Ubytovanie ponúka v luxusných chatách a apartmánových domoch. V rezorte sa kombinuje súkromie s množstvom kvalitných služieb pre deti aj dospelých. Nájdete tu Fun Center, detský aquapark s vonkajším bazénom a toboganmi, Kids Zone – veľký zábavný a bezpečný areál pre deti priamo pod dohľadom dospelých. A čo určite ocenia dospelí – vstup na všetky tieto atrakcie je pre ubytovaných hostí zadarmo.

 

Extra tip: Poludnica

Poludnica 1549 m n. m. patrí medzi symboly Liptova. Z jej vrcholu sa vám za pekného počasia naskytne nezabudnuteľný výhľad, kde budete mať celý Liptov ako na dlani.

Východiskom túry je obľúbený Liptovský Ján. Celá trasa meria niečo viac ako 9 km. Podľa značiek ju prejdete za 5 hodín. Aj keď ide o stredne ťažkú náročnosť, počítať treba s členitou trasou a prevýšením takmer 900 m. Náročnejší terén a slušné stúpanie vám určite vynahradia panoramatické výhľady na Liptov – Liptovskú Maru, Západné Tatry aj zaujímavé skladné útvary po celej trase alebo jaskyňa, v ktorej sa počas 2. svetovej vojny schovávalo niekoľko desiatok slovenských a poľských Židov.

P.S.: Po akejkoľvek túre dobre padne chutné jedlo aj relax vo wellness centre. Vyskúšajte špeciality v štýlovej reštaurácii Pinius a nové wellness v Demänová rezort. Od polovice júla tam nájdete aj detský aquapark a tak si opäť prídu na svoje deti aj dospelí.