Powered by Smartsupp
Rezervovať

7 tipov, čo robiť na Liptove, keď prší

7 tipov, čo robiť na Liptove, keď prší

7 tipov, čo robiť na Liptove, keď prší

Liptov patrí medzi najobľúbenejšie dovolenkové miesta na Slovensku. S množstvom atrakcií pre deti aj dospelých, turistických chodníkov, vodných atrakcií, termálnych prameňov, jaskýň, lyžiarskych stredísk a všeličoho iného patrí Liptov medzi top slovenské destinácie. V lete, v zime, počas jarných aj letných dní tu vždy máte čo robiť a objavovať. 

Predstavte si, že máte naplánovanú dovolenku. Vybrali ste si ubytovanie na Liptove, aj miesta, ktoré túžite navštíviť… No počasie nie je práve ideálne. Čo robiť, keď na Liptove prší? Máme pre vás 7 tipov, ktoré vám pomôžu užiť si dovolenku na Liptove v každom počasí.

1. Stanišovská jaskyňa

Stanišovská jaskyňa je jedinou celoročne otvorenou jaskyňou na Slovensku. Nachádza sa kúsok za Liptovským Jánom, v Jánskej doline. Magické podzemie tu objavujete s čelovou lampou na hlave a sprievodcov vám robia skúsení jaskyniari. 45-60 minútový pobyt v jaskyni, počas ktorého prejdete 177 m, je príjemným zážitkom pre deti aj dospelých. 

Stanišovská jaskyňa nie je ani najväčšia, ani najkrajšia zo slovenských jaskýň. No oplatí sa ju vidieť. Zážitkové spoznávanie krás tejto jaskyne si určite budete ešte dlho pamätať vy aj vaše deti.

2. Hurricane Factory

Ak ste milovníkom adrenalínu, Hurricane Factory pri Aquaparku Tatralandia je jedinečným zážitkom, ktorý by ste si nemali nechať ujsť. Láka vás lietanie? Hurricane Factory môže byť jeho malou ochutnávkou. Lieta sa v presklenej komore, ktorá má priemer 4,3 m a výšku až 14 m. Minútový pobyt v komore simuluje pád z lietadla z výšky až 4000 m. Splňte si sen o lietaní.

Atrakcia je určená dospelým, ale aj deťom od 5 rokov. Ak sa obávate o bezpečnosť, nemusíte. V Hurricane Factory ste pod dohľadom skúsených inštruktorov a pred samotným letom dostanete aj kompletnú inštruktáž. 

Vyskúšali sme za vás: Hurricane Factory je zážitok, na ktorý sa nezabúda. Príprava a inštruktáž sú dlhšie ako samotné lietanie, ale ten pocit vo vzduchu je neopísateľný. Odporúčame všetkými desiatimi!

3. Aquapark Tatralandia

Aquapark Tatralandia je miestom vodnej zábavy, dobrodružstva aj oddychu. Nachádza sa len 2 km od Liptovského Mikuláša a na skok od Liptovskej Mary. Aquapark ponúka 14 bazénov, 28 šmykľaviek, zábavné a adrenalínové atrakcie a počas leta aj pestrý animačný program. Vyskúšať si tu môžete tiež surfovanie na divokých vlnách či šnorchlovanie. Keď vonku prší alebo počasie nie vhodné na outdoorové aktivity, poteší Tropický raj s 30°C  a 4 vnútornými bazénmi. V Tropickom raji – v hale, ktorá je súčasťou aquaaparku, je dominantou pirátska loď, ktorá poskytne veľa možností na zábavu pre deti. Dospelých môže zaujať wellness & spa s pestrou ponukou procedúr.

Náš tip: Ak dávate prednosť komornejším priestorom, vyskúšajte wellness v Demänová rezort v Demänovej. V novom wellness centre nájdete všetko pre relax tela i duše – suchú saunu, parnú saunu, infrasaunu, kneippov kúpeľ na nohy, ochladzovací kúpeľ, ľadovú kaďu, vírivku aj teppidárium. A bonusom vám budú krásne výhľady na očarujúcu prírodnú scenériu Liptova.

4. Dom hore nohami

Neďaleko Tatralandie a kúsok od Liptovského Mikuláša nájdete tento nevšedný úkaz nielen na Liptove, ale i na celom Slovensku – dom postavený hore nohami. Zo stavby, ktorá vznikla ako prejav frustrácie nad byrokraciou, sa čoskoro po jej otvorení stala vyhľadávaná atrakcia Liptova. Dom je zariadený – dokonca aj detská izba, ktorá má svojich stálych obyvateľov, napr. Snehulienku či Červenú Čiapočku. A hoci sa vám z prehliadky tejto atrakcie môže mierne zatočiť hlava, návšteva Domu hore nohami určite stojí za to! 

5. Drevený artikulárny kostol vo Svätom Kríži

Len 14 km od Liptovského Mikuláša stojí jedinečný evanjelický kostol, ktorý patrí medzi najväčšie drevené stavby v Strednej Európe. Kostol vo Svätom Kríži má pôdorys 43 m a tvar kríža. Ak poznáte drevené kostolíky zo severovýchodu Slovenska, ktoré sú čo do veľkosti skôr menšie, tento vás ohúri svojou majestátnosťou. Do vnútra vojde takmer 6000 ľudí. Interiér je čarovný. Hneď na prvý pohľad zaujme drevený barokový oltár či unikátna kazateľnica, ktorá stojí na zrubovom základe. Atmosféra kostola je vskutku jedinečná, nenechajte si ju ujsť.

Náš tip: Pred návštevou kostola vám odporúčame pozrieť si otváracie hodiny. V pracovných dňoch je kostol vo Svätom Kríži prístupný verejnosti len 1,5 hodiny denne.

6. Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Priamo v Liptovskom Mikuláši nájdete Slovenské Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva. 2 expozície – Kras a jaskyne Slovenska a Chránená príroda Slovenska – Zem miesto pre život sa rozkladajú na 4 podlažiach múzea od suterénu až po podkrovie. Na 1400 m2 nájdete zaujímavé artefakty o jaskyniarstve, kráse i ochrane prírody. Súčasťou múzea je aj oddychová zóna, kde si môžete pozrieť filmy  alebo si len tak na chvíľu vydýchnuť a načerpať sily. Múzeum celoročne pripravuje množstvo podujatí pre verejnosť, ktoré vám môžu návštevu múzea spestriť. A hoci pobyt v múzeu je vždy tak trochu iná zábava, určite ho odporúčame. A nielen vtedy, keď na Liptove prší. 

7. Demänová rezort a reštaurácia Pinius

Demänová rezort je novým ekologickým rezortom v Demänovej, pár minút cesty autom z Liptovského Mikuláša i Demänovskej Doliny. Súčasťou Demänová rezort je aj vychýrená reštaurácia Pinius, ktorá očarí štýlovým dizajnom a výnimočnou kuchyňou.

Ak ste na dovolenke na Liptove a prší, máte o dôvod viac posedieť si v peknej reštaurácii s krbom a vychutnať si kvalitné jedlo pripravené s láskou. Bez stresu a naháňania.

Deti sa môžu zabaviť v priestrannom detskom kútiku, ktorý je súčasťou reštaurácie Pinius. A vy si môžete užívať príjemnú atmosféru reštaurácie v Demänová rezort.

Apropó. Čo s deťmi, keď prší? Alebo guličky a detské interiérové ihriská to istia. Jedno detské centrum nájdete priamo v Liptovskom Mikuláši, v Nákupnom centre RGB Liptov. Handy Dandy Kids Paradise sa nachádza na 1. poschodí a ponúka všetko to, čo najmä mladšie deti zabaví.

Dobrú skúsenosť máme aj s Babyland interiérovým ihriskom, ktoré je súčasťou Baybyland Villa Betula Rezort v blízkosti Liptovskej Mary. Na ploche 500 m2 nájdete okrem spomínaných guličiek (guľôčkového bazéna) aj trojposchodové detské bludisko, rôzne labyrinty, prekážky, stavebnice. Vstup do areálu nepatrí medzi najlacnejšie, ale keď prší a rodičia sú v koncoch, je dobré o ňom vedieť. 😊

 

Užite si pobyt na Liptove, nech je už počasie akékoľvek.