Powered by Smartsupp
	
/home/demanovarezort/live/wp-content/themes/demanova/header.php:173:boolean true
Rezervovať

Dovolenka na Slovensku so psom? 7 vecí, na ktoré sa oplatí myslieť

pes v aute

Chystáte sa na prázdninovú dovolenku s deťmi na Slovensku, romantický víkendový pobyt vo dvojici alebo niekoľkodňový výlet s celou rodinou, no trápi vás, kam umiestniť vášho štvornohého miláčika? Zabudnite na nekonečné hľadanie niekoho, kto ho príde vyvenčiť a nakŕmiť aj na predražené psie hotely – zoberte psíka jednoducho so sebou. Nie je to žiadna veda; stačí nájsť vhodné ubytovanie (a na Slovensku ich je dosť), kde nebudú mať problém so psom a naplánovať program, ktorý bude ideálny pre všetkých. Viete, na čo by ste pri príprave ani počas dovolenky so psíkom nemali zabúdať? Všetky dôležité tipy sme zrhuli v našom blogu.

pes v prírode

Prečo je dovolenka so psom na Slovensku dobrý nápad?

Pre mnohých ľudí je štvornohý miláčik plnohodnotným členom rodiny, okrem toho môže byť časovo aj finančne náročné nájsť niekoho, kto sa oňho vo vašej neprítomnosti postará. Riešením je preto rodinný wellness pobyt so psom, ktorý má hneď niekoľko výhod.

  • Nájsť pet-friendly ubytovanie je ľahšie, ako si myslíte. Dovolenka so psom? Slovensko je modernou krajinou, kde nájdete desiatky hotelov, penziónov a chát, kde vás pri pobytoch môžu sprevádzať zvieratká.
  • Vaša dovolenka bude aktívnejšia. Ak niekedy bojujete s lenivosťou, strávite celý víkend vo wellnesse a potom ľutujete, že ste boli málo v prírode, psík dokáže tento problém vyriešiť –  prinúti vás stráviť viac času na prechádzke či turistike.
  • Menej stresu pre psa, menej stresu pre vás. Okrem toho, že nebudete musieť riešiť starostlivosť o psíka vo vašej neprítomnosti, ochránite ho pred stresom z nového prostredia vo vašej neprítomnosti.
  • Skvelá spoločnosť. Psík je ideálnym spoločníkom na cesty, jeho prítomnosť dokáže znížiť stres a bude vďačný za akýkoľvek výlet v prírode. Vďaka spoločnej dovolenke bude navyše súčasťou krásnych rodinných okamihov – a to je nenahraditeľný bonus.

Dovolenka a turistika so psom? Myslite najmä na týchto 7 vecí

Cestovať so psom nie je náročné, napriek tomu si však príprava na takýto výlet vyžaduje viac času, ako keby ste šli bez svojho štvornohého parťáka. Prinášame vám niekoľko tipov, na ktoré by ste mali myslieť predtým, ako sa vyberiete na dovolenku so psíkom.

1. Nepodceňte balenie

Tak, ako si vy určite nechcete zabudnúť teplú vetrovku a plavky, musíte myslieť aj na to, čo bude na dovolenke potrebovať váš psík. Medzi základné vybavenie patrí určite vodítko, postroj, misky na jedlo a vodu, strava, hračky, uterák, pelech, vrecúška na exkrementy, prípadne potrebné lieky. Psík určite ocení aj to, ak nezabudnete na obľúbené maškrty.

2. Vyberte pet-friendly ubytovanie, ktoré bude stáť za to

Pobyty na Slovensku so psom sú čím ďalej bežnejšie a tomu odpovedá aj široká ponuka ubytovaní. Výber toho správneho bude závisieť aj od vašej predstavy pobytu, ročného obdobia, osobných preferencii či ďalších parametrov (napríklad ak cestujete aj s bábätkom). Myslite na to, že prítomnosť psíka treba vždy vopred prekonzultovať s ubytovateľom, vo viacerých typoch ubytovaní si musíte za zvieratko aj priplatiť (vždy to však vyjde lacnejšie ako psí hotel). V niektorých ubytovaniach sa môžete tešiť aj na služby naviac, ako je krátkodobé stráženie či vybavenie pre psa v izbe (pelech či miska s vodou).

pes na gauči

3. Očarujúca prírodná lokalita

Asi sa zhodneme na tom, že dovolenka so psom na Slovensku je ideálna najmä v prírode, pri vode či neďaleko lesov. Neznamená to, že so psíkom nemôžete navštíviť aj mestá či múzeá, mal by tu však byť istý balans a ideálna lokalita by vám mala poskytnúť desiatky možností na krátke aj dlhšie prechádzky. Jednou z takýchto častí Slovenska je aj Liptov – okrem kratších aj dlhších túr vás čakajú náučné chodníky a doliny ako stvorené na prechádzky či cyklovýlety.

4. Naplánujte výlety vopred

Ak vaše výlety zahŕňajú aj návštevy interiérov alebo sa plánujete stravovať v reštauráciách, je dobré si vždy dopredu zistiť, kam váš psík smie s vami a kam nie. Na štvornohého miláčika a jeho možnosti myslite aj pri plánovaní prechádzok a túr. Pamätajte si, že psi potrebujú v priemere 16 až 18 hodín odpočinku denne, napriek tomu však nemajú problém chodiť dlhšie, ako je pre nich zdravé. Práve takéto preťaženie sa vám môže vypomstiť nasledujúce dni, keď bude psík unavený, slabý a s boľavými labkami. 

5. Myslite na komfort pri cestovaní

Či už je váš psík zvyknutý na dlhé trasy autom či vlakom alebo nie, mali by ste myslieť na jeho pohodlie pri cestovaní aj bezpečnosť. Nezabudnite na bezpečnostný pás pre psov, pelech či cestovnú prepravku, kde sa bude psík cítiť komfortne. Kľúčové sú aj pravidelné prestávky (aby si psík mohol natiahnuť labky a vykonať potrebu), pitný režim a maškrtky.

6. Psíkovia majú radi rutinu

Väčšina psov miluje rutinu; môžu byť zvyknutí na vašu blízkosť alebo na to, že jednotlivé aktivity sa opakujú každý deň. Aj na dovolenke môžete minimalizovať ich stres tým, že ich napríklad budete kŕmiť rovnakou stravou v rovnakom čase ako doma.

pes a miska s jedlom

7. Vytvorte im aj na dovolenke príjemné prostredie

Obľúbená deka, hračky či maškrtky – aj toto môže pomôcť, aby sa váš psík cítil v hotelovej izbe, apartmáne či prenajatej chate skoro ako doma. A aj keď sa bude zdať, že si na nové prostredie rýchlo zvykol, nenechávajte ho samého pridlho. Vo väčšine ubytovacích zariadení môžete psíka nechať na izbe samého, kým idete napríklad na večeru, túto možnosť však odporúčame využívať len v nevyhnutných prípadoch. 

Hľadáte ubytovanie so psom v časti stredné Slovensko? Vyberte si Demänová Rezort

Útulné izby zariadené v škandinávskom štýle, uzavretý areál rezortu, široké možnosti výletov do okolia aj požičovňa bicyklov. Ak ste si pre svoju dovolenku so psíkom vybrali Liptov, ubytovať sa môžete v našom pet-friendly rezorte v Demänovej. Za jednu noc si za psíka priplatíte 15 eur, za ktoré môže s vami zdieľať akýkoľvek apartmán

Tipy na výlety so psíkom na Liptove

Presvedčili sme vás, že Liptov je skvelou lokalitou na rodinné výlety aj dovolenku s deťmi a so psom? Na záver nášho blogu vám prinášame niekoľko tipov na výlety, ktoré by nemali chýbať vo vašom itinerári, najmä v prípade, že vás sprevádza váš štvornohý miláčik.

  • Liptovská Mara (vzdialená od Demänová rezortu 9,6 km). Psi milujú vodu a vy si ju spolu s nimi môžete užiť tiež. Liptovská vodná nádrž ponúka desiatky možností v každom ročnom období – v lete sa tu môžete okúpať a vyskúšať adrenalínové športy, v zime, na jeseň a na jar poskytne jej okolie ideálne miesto na prechádzku.
  • Žiarska chata (18 km). K tejto jedinej vysokohorskej chate v Západných Tatrách vedie obľúbená Žiarska dolina s príjemný terénom pre deti, seniorov aj štvornohých miláčikov.
  • Kvačianska dolina (20 km). Červená značka vás prevedie popri viacerých informačných tabuliach, skalných útvaroch aj vyhliadkach, v závere vás čaká očarujúca technická pamiatka Mlyny Oblazy.
  • Čutkovská dolina (30 km). Príjemná prechádzka po náučnom chodníku v blízkosti Ružomberka je ideálna pre rodiny s deťmi aj psíčkarov. 
  • Náučný chodník Vlkolínec (34 km). Ľahká vychádzková trasa s dĺžkou 3,5 kilometra začína v Hrabove, končí na Vlkolínskych lúkach a je ideálna aj pre rodiny s deťmi. 
  • Hubovský okruh (37 km). Táto stredne ťažká okružná túra by vám nemala trvať viac ako 4 hodiny, obojsmerný peší chodník je prístupný celý rok a lemujú ho miesta, kde si môžete nabrať pitnú vodu (a kde sa pohodlne napije aj váš psík).
pes a človek v prírode

Nezaťažujte sa nekonečným hľadaním opatrovníkov a neodkladajte vašich štvornohých členov rodiny do psích hotelov. Vyberte sa namiesto toho na dovolenku aj so psíkom a užite si spolu krásne momenty v prírode, na ktoré tak skoro nezabudnete. Stavíme sa, že aj váš psík vám za ne bude veľmi vďačný.