Powered by Smartsupp
	
/home/demanovarezort/live/wp-content/themes/demanova/header.php:173:boolean true
Rezervovať

Najobľúbenejšie turistické ciele na Liptove

Najobľúbenejšie turistické ciele na Liptove

Asi neexistuje iný región na Slovensku, ktorý by ponúkal toľko, čo Liptov. Historické pamiatky, pamiatky ľudovej kultúry, jaskyne, prírodné krásy, termálne kúpele, aquaparky, množstvo turistických a cykloturistických chodníkov, atrakcie pre deti. A všetko koncentrované na niekoľkých desiatkach kilometrov. Nie je veľkým prekvapením, že Liptov je najnavštevovanejším regiónom Slovenska. 

Hoci vybrať TOP atrakcie nie je jednoduché, v nasledujúcom príspevku vám ponúkame náš výber. 6 turistických cieľov Liptova, ktoré si nenechajte ujsť:

  • Vlkolínec
  • Demänovská ľadová jaskyňa
  • Liptovská Mara
  • Jasná – Demänovská dolina
  • Aquaparky a kúpaliská
  • Pribylina

 

Vlkolínec

Vlkolínec poznajú aj v Japonsku! Ani sa nečudujeme. Táto tradičná osada, zasadená do malebného podhoria Veľkej Fatry, púta pozornosť ďaleko za hranicami Slovenska. 

Vlkolínec je živou podhorskou dedinkou. Od roku 1977 je pamiatkovou rezerváciou a od roku 1993 ju nájdeme aj na zozname Svetového dedičstva UNESCO. Dôvodom jeho zaradenia do zoznamu bola skutočnosť, že sa v osade zachoval súbor 45 pôvodných sedliackych domčekov, ktoré takmer všetky pochádzajú z 19. storočia. Vyznačujú sa typickým pôdorysom s 3 miestnosťami a sedlovou šindľovou strechou. Domy majú murované základy, nemajú pivnice, sú drevené a podlahy sú čiastočne z udupanej hliny. Väčšina domov je natretá bielou vápennou farbou. Jedinou murovanou budovou v osade je kostol.

Vlkolínec je svetový unikát. So svojou zachovalou pôvodnou architektúrou dáva autentický pohľad do minulosti. Ohúri tiež nádhernými výhľadmi a čarovnou atmosférou, kde akoby zastal čas. Pravdaže, množstvo ľudí, s ktorými sa tu stretnete, závisí aj od toho, kedy do Vlkolínca zavítate.

Zaujímavosťou Vlkolínca je i to, že nie je skanzenom, čiže umelo vytvoreným múzeom. Ľudia v niektorých domoch stále bývajú. Väčšinou chalupári, no nájdu sa aj dobrodruhovia či starousadlíci, ktorí tu bývajú celoročne. 

 

Demänovská ľadová jaskyňa

Jedna za najstarších jaskýň Európy, ktorá bola objavená už v roku 1299, je známa svojou krásou, mohutnosťou, ale tiež bohatou faunou. Prví návštevníci sem zavítali už koncom 19. storočia. Možno kvôli svojej majestátnosti ľudia v minulosti verili, že jaskyňa je domovom bájnych bytostí a nebezpečných drakov. Aj preto ju volali Dračia jaskyňa. 

Demänovská ľadová jaskyňa pozostáva z priestranných chodieb a dómov, rozložených v troch jaskynných úrovniach. A hoci v nej aktuálne nenájdete ľadovú výzdobu, oplatí sa túto jaskyňu vidieť. 

Cestu do Demänovskej ľadovej jaskyne si však neplánujte na pondelok, keďže vtedy býva zatvorená. 

Tip na chutné jedlo? Ak sa budete chcieť cestou niekde dobre najesť, zastavte sa v Demänová Rezort v Demänovej. S výhľadom na okolité hory a kopce si pochutnáte na tých najvychýrenejších liptovských špecialitách.

Liptovská Mara

Ku koloritu Liptova neodmysliteľne patrí Liptovská Mara. Toto vodné dielo vzniklo zaplavením 13 obcí, odkiaľ to najcennejšie bolo prenesené do Múzea Liptovskej dediny v Pribyline na Liptove.

Na Liptovskej Mare každoročne oddychuje množstvo ľudí. Láka ich voda, kúpanie, ale aj rybolov a vodné adreanalínové športy. Na svoje si tu prídu aj deti, pre ktoré tu bola vytvorená Kids Zone. Spestrením pobytu na Liptove a Liptovskej Mare je vyhliadková plavba loďou, vďaka ktorej môžete objavovať krásy Západných Tatier, Nízkych Tatier a tiež Chočských vrchov.

Mara Camping je jediným kempom na brehu Liptovskej Mary, kde sa môžete ubytovať. Na výber je tu viacero možností – drevené chatky, domčeky, stany aj karavany. Ubytovanie na Liptove a Liptovskej Mare môže byť retro aj dobrodružné. 

 

Jasná – Demänovská dolina

Jasná je najväčším a najznámejším lyžiarskym strediskom na Slovensku, no je tu čo vidieť a zažiť aj v lete. Vtedy sa Jasná a Demänovská dolina mení na miesto výletov, turistiky a zábavy. 

Rodiny s deťmi sa potešia dobrodružstvu s rodinnou hrou Dračia cesta na Chopok, kde deti spolu s dobrým drakom Demiánom spoznávajú zákutia tunajšej prírody. Hra zábavnou formou kombinuje miestnu históriu a odhaľuje jej tajomstvá. Bonusom je spoločný pobyt na čerstvom vzduchu.

Na Chopok 2024 m n. m. sa pohodlne dostanete lanovkou, odkiaľ sa môžete vybrať na túru, spoznávať ďalší región Slovenska Horehronie alebo si len jednoducho užívať nezabudnuteľné scenérie a slnečné počasie. Najmä deti budú rady, keď okrem objavovania krás prírody využijete aj tunajšie atrakcie – 4-miestnu trampolínu, 3-miestnu Bungee trampolínu, skákací hrad aj kolotoč. Nájdete ich na Bielej Púti.

Ak už budú všetky deti dosýta vybláznené vo Fun zone, pokračovať môžete jazdou na horských kárach. Sú zábavné, jednoduché na manipuláciu a hravo to zvládnu aj deti od 12 rokov. Keďže prevýšenie je tu 662 m, trasa okrem adrenalínu ponúka úchvatné výhľady, ktoré si užijú nielen deti, ale aj dospelí. 

V Jasnej sa celoročne koná množstvo podujatí. Pred návštevou a ubytovaním na Liptove navštívte internetové portály propagujúce kultúrne a zábavné podujatia v regióne Liptov.

 

Aquaparky a kúpaliská

Prísť na Liptov, a nenavštíviť aquapark? Alebo aspoň kúpalisko? Neodporúčame! 

Výber vodnej zábavy na Liptove je naozaj bohatý: najväčší aquapark na Slovensku – Tatralandia, Vodný svet v Bešeňovej, Aqua-Vital Park v Kúpeľoch Lúčky. Ak dávate prednosť kúpaliskám, vyskúšajte termálne kúpalisko v Liptovskom Jáne alebo Vodný svet Gothal v Liptovskej Osade. 

Okrem gigantov Tatralandie a Bešeňovej oplatí sa navštíviť aj menšie strediská, napríklad už spomínané termálne kúpalisko Thermal Raj v Liptovskom Jáne.

Kúpalisko leží v obľúbenej turistickej dedine Liptovský Ján. V areáli termálneho kúpaliska nájdete plavecký bazén, detský bazén aj bazén relaxačný s teplotou vody 26 až 29°C. Areál ponúka plážový volejbal, minigolf a detské ihrisko. Čo tiež turisti oceňujú je očarujúca príroda a množstvo ďalších atrakcií v samotnej dedine Liptovský Ján i v Jánskej doline, ktorá je jednou z najkrajších na Liptove i v Nízkych Tatrách.

Pribylina

Múzeum liptovskej dediny Pribylina je najmladším skanzenom na Slovensku. Prenesené tu boli najcennejšie pamiatky zo zaplavených dedín pri výstavbe Liptovskej Mary. Múzeum v prírode jedinečným spôsobom približuje život liptovskej dediny v minulosti.

Na Slovensku máme viacero skanzenov, no toto múzeum v prírode je jedinečné. Okrem drevených obytných a hospodárskych stavieb sa tu nachádzajú aj dve vzácne stredoveké kamenné objekty. Dominantou je ranogotický kostol Panny Márie so zachovalými fragmentami pôvodných nástenných malieb, ktorých história siaha do 14. storočia. Pôsobivou pamiatkou skanzenu je i goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec, ktorý je najstarším zachovalým zemianskym sídlom na Liptove z 14.-16. storočia. 

Objektom, ktorý stojí za povšimnutie, je aj jednotriedna škola s príbytkom učiteľa. Richtárov dom a kováčska vyhňa tiež stoja za návštevu. Chov huculských koní s možnosťou jazdy je rovnako veľkou atrakciou pre malých aj veľkých.

Súčasťou areálu skanzenu je aj trať Považskej lesnej železnice, ktorou sa môžete previezť. 

Dovolenka aj ubytovanie na Liptove patrí k tým NAJ na Slovensku. Ak hľadáte kvalitné moderné ubytovanie, na Liptove máte veľký výber ubytovacích zariadení. Ak navyše vyznávate prepojenie ekologického prístupu a pestrej ponuky služieb a zábavy pre deti aj dospelých, Demänová Rezort bude pre vás to pravé. 😊

V Demänová Rezorte sa môžete ubytovať v luxusných chatách alebo v apartmánových domoch, ktoré ponúkajú maximálne pohodlie a súkromie. Obrovskou výhodou je množstvo atrakcií pre deti, ktoré urobia pobyt na Liptove nezabudnuteľným zážitkom.

Liptov je skutočne výnimočným regiónom Slovenska. Na jeho území sa nachádza toľko atrakcií, že počas jednej dovolenky či výletu nemáte šancu vidieť a zažiť všetko, čo máte naplánované. Príďte opäť. Lebo Liptov sa určite oplatí navštíviť opakovane.