Rezervovat

Demänovská dolina: Miesta, na ktoré by ste počas jej návštevy nemali zabudnúť

Demänovská dolina: Miesta, na ktoré by ste počas jej návštevy nemali zabudnúť

Predĺžený veľkonočný víkend, jesenné prázdniny či rodinná dovolenka počas leta. Demänovská dolina patrí medzi najobľúbenejšie turistické miesta na Slovensku a návštevníkom má čo ponúknuť v každom ročnom období. Okrem prírodných krás sa môžete tešiť aj na množstvo športových aktivít, kúpanie či lokálnu gastronómiu. V našom blogu sme sa pozreli na to, čo všetko môžete zažiť počas návštevy Demänovskej doliny. Medzi odporúčaniami si to svoje nájdu aj rodiny s malými deťmi či dôchodcovia.

Pešo, autobusom či na bicykloch

Demänovská dolina patrí do okresu Liptovský Mikuláš, od tohto mesta pod Tatrami ju delí len 15 kilometrov. V našom blogu sme sa zamerali najmä na miesta priamo v Demänovskej doline, ani vzdialenejšie tipy na výlety však nie sú ďaleko a pohodlne sa k nim dostanete, aj ak nemáte auto – pešo, autobusom či na elektrických bicykloch. Zoznam odporúčaných miest vám prinášame hneď na začiatku, o všetkých podrobnostiach sa dočítate nižšie.

 • Náučný chodník Demänovská dolina
 • Demänovská jaskyňa slobody
 • Demänovská ľadová jaskyňa
 • Vychádzková trasa Za liptovskými hradmi
 • Cyklochodník v Liptovskom Mikuláši
 • Adrenalínové centrum
 • Lyžiarske stredisko v Demänová rezorte
 • Wellness v Demänovskej doline
 • Pivné kúpele Maladinovo
 • Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši
 • Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva
 • Trojposchodové 3D bludisko v Demänovej
 • Detský kútik Handy Dandy

Prírodné krásy Demänovskej doliny

Žblnkajúci potok, očarujúce skalné útvary aj výhľady na tatranské štíty. Demänovská dolina je ako stvorená na dlhé prechádzky v prírode, za vyskúšanie tu stojí aj turistika. Medzi obľúbené trasy patrí napríklad Náučný chodník Demänovská dolina, ktorý začína v Jasnej a končí v obci Lúčky. Celková dĺžka tejto okružnej túry je 14 kilometrov, cestu vám spríjemnia a oživia informačné tabule so zaujímavosťami o okolitej prírode. Z menej navštevovaných miest ideálnych na prechádzky odporúčame vyskúšať Iľanovskú dolinu či príjemný lesopark Háj-Nicovô.

Milujete turistiku? Liptovský Mikuláš a jeho blízke okolie sa môže pochváliť bohatou ponukou náročnejších aj ľahkých turistických okruhov. S deťmi odporúčame vyskúšať napríklad ľahký Náučný chodník Príroda a krajina okolo nás, skúsenejší turisti by si nemali nechať ujsť vychádzkovú trasu Za liptovskými hradmi.

Demänová je známa aj svojimi jaskyňami. Súčasťou obrovského krasového systému pod Nízkymi Tatrami je aj Demänovská jaskyňa slobody, ktorá patrí vďaka svojej jedinečnej kvapľovej výzdobe medzi najkrajšie v Európe. Pre návštevníkov sú tu prístupné dve rôzne prehliadkové trasy, počas ktorých uvidíte rozšírené siene aj jaskynné jazierka. Za návštevu rozhodne aj Demänovská ľadová jaskyňa, ktorá vás prevedie mohutnými riečnymi chodbami cez štyri podzemné poschodia. Žije tu až desať druhov netopierov a kedysi bolo toto miesto známe ako Dračia jaskyňa podľa pozostatkov medveďa jaskynného, ktoré boli považované za dračie kosti.

Za športom do Demänovej

Liptovský región je ako stvorený aj pre aktívne dovolenky. V lete, na jar a na jeseň si môžete okrem turistiky užiť v okolí Demänovskej doliny napríklad aj cyklovýlet, na Liptove sa spolu nachádza až 850 kilometrov značených cyklotrás. Požičajte si bicykle a preskúmajte nenáročný cyklochodník v Liptovskom Mikuláši alebo vyrazte na okruh okolo Liptovskej Mary. Tu môžete dať šancu aj netradičným vodným športom, vyblázniť sa na vodných skútroch alebo sa previezť na vodnom bicykli či kajaku.

Láka vás adrenalínové dobrodružstvo? Vyskúšajte rafting, splav rieky, paintball, lukostreľbu či streľbu zo vzduchovky – všetko na jednom mieste v Adrenalínovom centre v Liptovskom Mikuláši. Fanúšikom lezenia, od úplných začiatočníkov až po profíkov, odporúčame v Demänovej navštíviť aj vonkajšiu lezeckú stenu.

Liptov je rajom pre lyžiarov, do Demänovskej doliny sa preto oplatí prísť aj v zimných mesiacoch. Ideálnu lyžovačku s rodinou, deťmi či priateľmi si užijete v Jasnej, na Donovaloch či Malinôm Brde. Pre začiatočníkov je ideálne aj SKI centrum, ktoré ponúka Demänová rezort – okrem nenáročného plytkého svahu sa tu nachádza aj bežkárska trať, lyžiarska škola či snowtubing.

Oddych a kultúra v Demänovskej doline

Ak sú pre vás základom správnej dovolenky aj minúty plné ničnerobenia a oddychu, nemali by ste prehliadnuť náš rezort v Demänovej. Priamo v srdci liptovskej prírody tu môžete zamieriť do wellness centra s vírivkou, saunami aj oddychovou miestnosťou, s dokonalým uvoľnením pomôže aj široká ponuka masáží. V okolí Demänovskej doliny môžete za wellnessom vycestovať aj do Bešeňovej či do Tatralandie, kde vás čakajú saunové svety so širokou ponukou procedúr. V Liptovskom Mikuláši sa nachádzajú aj pivné kúpele Maladinovo, kde si návštevníci môžu užiť relaxačné procedúry v drevenej vírivej vani s pivom Bernard. Súčasťou je samozrejme aj ochutnávka piva, ktoré si sami načapujete.

Máte radi kultúru a spoznávanie nových kútov Slovenska? Liptovský Mikuláš ponúka mnoho zaujímavých miest, ktoré stoja za návštevu. Počas prechádzky mestom si nezabudnite obzrieť historické budovy, kostoly, synagógu ani umeleckú fontánu. O zaujímavostiach z histórie mesta sa dozviete v Múzeu Janka Kráľa, pod ktorým sa v katakombách nachádza aj známa Mikulášska mučiareň, kde vypočúvali Juraja Jánošíka. Mladších aj starších môže zaujať aj moderné Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, kde počas interaktívnej prehliadky spoznáte svet prírody zo všetkých strán. Zaujímavá a nadčasová je aj výstava o biodiverzite a trvalej udržateľnosti, ktorá je súčasťou múzea.

Demänovská dolina a atrakcie pre deti

Preliezky, hojdačky, šmýkačky, skákací hrad aj malé domčeky – priamo v Demänovskej doline sa nachádza unikátne zábavné centrum plné atrakcii pre staršie aj mladšie deti. Nezabudnuteľný rodinný zážitok vie ponúknuť aj trojposchodové 3D bludisko, mini zipline a trampolínová zóna. Demänová rezort, ktorého súčasťou je aj spomínané FUN centrum, prináša návštevníkom aj aj sezónne animácie; môžete si tu užiť napríklad kino pod hviezdami, tvorivé dielne, maľovanie na tvár či detskú diskotéku. 

Ak vás počas výletu nečakane prekvapí dážď, odporúčame vyskúšať aj najväčší a vnútorný detský kútik v regióne. V Handy Dandy v centre Liptovského Mikuláša sa môžu najmenší vyblázniť na ihrisku s penovými delami, na hojdacej zostave, pri zábavných automatoch aj kresliacej stene. Súčasťou centra je aj virtuálna realita a profesionálny trenažér VR Racing.

Gastro tipy v Demänovskej doline

Keď sa vám počas výletu minú zásoby jedla z ruksaku alebo vás nečakane prekvapí hlad, je dobré poznať aj niekoľko tipov na občerstvenie v okolí. Neďaleko Demänovskej ľadovej jaskyne sa oplatí navštíviť napríklad príjemnú Kolibu Bystrina či reštauráciu Demänovka so širokou ponukou tradičných jedál aj špecialít. 

Lahodné liptovské bryndzové halušky, burgre v chrumkavých žemliach či zmrzlinové poháre ako dezert ponúka aj moderná reštaurácia Pinus Demänová s vonkajším detským ihriskom. Ak máte radi indickú kuchyňu, vaše chuťové bunky poteší aj reštaurácia Safran, voňajúca exotickými koreninami a chrumkavým indickým chlebom. 

Demänová – nájdite si ideálne ubytovanie

Ak je vašim najbližším turistickým cieľom práve Demänovská dolina, základom je nájsť ubytovanie, najlepšie s wellness, ktoré vám ponúkne útulne zariadené chaty alebo apartmány v príjemnom prostredí. Predstavujete si útulné miesto s vlastnou kuchyňou a hotelovými službami, kde sa budú dobre cítiť aj vaše deti a kam si môžete so sebou zobrať aj psíka? Ubytujte sa priamo v srdci Demänovskej doliny – u nás. V Demänová rezorte získavajú hostia automaticky k pobytu Liptov Region Card s množstvom akciových vstupov po celom regióne, nechýba ani zľava na lezeckú stenu či masáže v rezorte.

Skúste si to predstaviť – po dni plnom zážitkov si nalejete pohár vína, sadnete si na terasu a vychutnáte výhľad na podmanivú prírodu Demänovskej doliny a štíty Nízkych, Vysokých a Západných Tatier. Vyrazte na víkend na Liptov čo najskôr, priamu rezerváciu si u nás môžete spraviť ešte dnes.